Хроничната умора – здравословен или психологичен проблем (І част)

Лекарите все още не могат да го обяснят
18 сеп 2010 09:42,
19
Хроничната умора – здравословен или психологичен проблем (І част)
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Синдромът на хроничната умора е състояние с неизяснен произход, за което не се говори достатъчно и което се приема скептично дори сред лекарите, но от него страдат милиони хора по света. Едва през 1980 година състоянието е описано по-подробно.

Най-характерният симптом е постоянното усещане за умора и отпадналост, което не се подобрява дори след почивка или сън. Дори минимално физическо или умствено натоварване са способни да засилят чувството за безсилие.

Все още не са известни обаче причините за възникване на състоянието. При провеждане на изследвания често не се установява никакво отклонение от нормалните лабораторни показатели. Това е и причината лекарите дълго време да са били скептични към съществуването на състоянието и към класификацията му като болест. Все още много медици не приемат проблема като здравословен, а като психологичен.

Не са малко специалистите, които отдават хроничната отпадналост на здравословни нарушения, като желязодефицитната анемия, хипогликемия, хипотония, хормонални промени на ниво хипоталамус, хипофиза или надбъбречни жлези, алергична предразположеност или автоимунен процес и др.

Днес все по-често се лансира хипотезата, че синдромът на хроничната умора е причинен от вирус и се отключва след инфектиране с цитомегаловирус, човешки херпес вирус 6 или Епщайн-бар вируси. При провеждане на изследвания у голям процент от пациентите е открит повишен титър на антителата срещу него. Учените обаче подчертават, че не всички изследвани с висок титър имат такива оплаквания. Освен това не всички пациенти с хронична умора имат антитела срещу херпес вирус 6.

Въпреки различните хипотези конкретната причина за постоянната отпадналост все още не е известна и затова няма ефективна терапия на състоянието.

Неизяснената етиология и неясният причинител на състоянието предизвикват особен интерес и представляват обект на спорове и противоречия сред лекарите. Въпреки липсата на единно мнение сред специалистите, нараства броят на пациентите, на които е поставена тази диагноза.

Често вместо синдром на хроничната умора се използва терминът миалгичен енцефаломиелит (миалгия – болки в мускулите; енцефаломиелит – възпаление на главния или гръбначен мозък). Това наименование е предпочитано от лекарите, тъй като понятието умора е твърде неопределено и индивидуално и не отразява степента на отпадналост или другите симптоми на състоянието.

Най-често синдромът на хроничната умора се проявява след прекарано вирусно или инфекциозно заболяване, което е понижило имунитета на организма. Състоянието се регистрира по време на стрес или непосредствено след стресова ситуация.

За разлика от нормалната отпадналост, която се наблюдава в такива случаи, синдромът на хроничната умора не преминава за няколко дни или седмици, а може да продължи с месеци и дори години.

Състоянието засяга и млади, здрави и енергични хора, които без основателна причина започват да се оплакват от слабост, лесна уморяемост, главоболие, липса на концентрация, болки в стави, мускули или лимфни възли. Този грипоподобен синдром не преминава, а дори се задълбочава и изтощава организма не само физически, но и психически.

Според статистическите проучвания жените по-често страдат от синдрома на хроничната умора. Според специалистите обаче голяма част от мъжете също се сблъскват с това състояние, но са по-склонни да игнорират и омаловажават проблема.

Освен постоянната и непреминаваща умора, други характерни за миалгичен енцефаломиелит са:

* Проблеми с концентрацията
* Проблеми с краткосрочната памет
* Главоболие, различаващо се по сила и честота от обичайното
* Увеличаване и болки в лимфните възли
* Болки и слабост в мускулите
* Болки в ставите, които не се дължат на заболяване или травма
* Нарушения в съня и повишена сънливост

Към тези симптоми могат да се добавят още психологични проблеми, обърканост, задух, аритмия, болки в корема и подуване, гадене, рязка загуба на тегло и други.

В зависимост от симптомите и тяхната тежест, специалистите различават няколко форми на протичане на заболяването:

Лека – пациентът може да се грижи за себе си, но се нуждае от повече почивка.

Умерена – всекидневната отпадналост е силна и пациентите се стремят да ограничат двигателната си активност. Наблюдава се повишена сънливост, пациентите се чувстват изморени дори след 8-9-часов сън и често спят следобед.

Тежка – при тежката форма движенията са ограничени до минимум, пациентите трудно се концентрират, изпитват затруднение в извършването на елементарни движения и понякога дори се налага използването на инвалидна количка.

Много тежка – пациентите прекарват деня на легло, често имат силна непоносимост към светлина, шум и някои миризми.

Още здравни новини

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още по темата: хронична умора
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
0
 
! Отговори
marvis ven преди 6 години
ХЕРБАЛЕН ДОКТОР със своето билково лекарство. После бях наблизо, макар че бях малко объркана, за да ме насърчи да му обясня и съд. Аз го изпращам по имейл и с някакво обсъждане и ми изпраща билкови лекарства чрез DHL COURIER SERVICE. Взех билковото лекарство според инструкциите, след няколко дни започнах да забелязвам някои промени и симптомите ми напълно изчезнали, след няколко седмици искам да докарам лекаря си за тест, а херпесът ми беше напълно отрицателен. Днес съм напълно безплатна. Може Бог да благослови този човек за лечението му в живота ми, моля, свържете се с този лекар на ХЕРБА ЗА
21
0
 
0
 
! Отговори
marvis ven преди 6 години
Бях напълно излекувана от вируса на херпи с медицина от билкиЗдравейте, аз съм тук, за да свидетелствам за великата работа на д-р Мохамед в живота си с помощта на билковото му традиционно лекарство. От 2015 г. страдам от херпес и оттогава търся решения за това как да го излекувам. Аз съм в различни болници, но открих, че никой от тях не работи за мен, че просто губя пари. Тогава приемах лекарствата си, за да поддържам живота си и да намаля болките. На един верен ден получавам обаждане от сестра ми и тя ми каза, че един приятел, който е страдал от същия херпес, току-що е бил излекуван от ХЕ
20
1
 
14
 
! Отговори
Радка Илиева преди 10 години
За справяне с умората аз използвам едно кафе с рейши (ганодерма). Рейши допринася за баланса на кислорода в кръвта и подобрява кръвообръщението. А кислорода е от съществено значение за нашето здраве. В тялото на човека има 62% кислород и умората е първия признак, че има проблем в нашето тяло. Ако не вземем мерки, проблема ще се задълбочи и рано или късно количествените натрупвания ще доведат до качествено изменение. Не е нужно доктора да ни постави диагноза. kafe-ganoderma.eu
19
0
 
0
 
! Отговори
abdul преди 13 години
Сигнализирано е, че коментарът е против правилата на сайта. Проверява се от модератор.

Май много женички има в тоя форум :-D
18
1
 
16
 
! Отговори
az преди 13 години
predi vreme pisaha 4e Bil Geits 6te pravi razrabotka za namalyavane na naselenieto na zemyata-ne se 4udete togava ot kade idvat vsi4ki tezi ne6ta.3-ta svetovna voyna ne e nujna
17
0
 
15
 
! Отговори
hi преди 13 години
лош начин на живот,неправилно хранене,липса на мотивация в живота,лош психоклимат,човек трябва сам да си изгради навици за по добър животне всичко е пари,завист, лицемерие,кариеризъм и за къде сте се забързали мили хора
16
0
 
15
 
! Отговори
hi преди 13 години
jalko che mahnahte tazi novina ot glavnite pri polojenie che nai golemia problem na horata e psihicheski..
15
0
 
14
 
! Отговори
hi преди 13 години
Definition of DESPERATIONLoss of hope and surrender to despairDefinition of INSPIRATIONStimulation of the mind or emotions to a high level of feeling or activityOne of the most important concepts to understand when you want to manifest a new result is that it is easiest to get where you want to go if you start from a place of inspiration not desperation.
14
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Хроничната умора е в следствие на интоксикацията на организма от неправилно хранене и консумация на месо. Откакто го спрях, такова нещо като хронична умора за мен не съществува. Лекарите да не се правят на 5 за 4. Много добре знаят от какво се предизвиква, ама така им изнася.
13
0
 
19
 
! Отговори
анонимна преди 13 години
И аз мисля, че умората е сериозно състояние, което не бива да отминаваме и подценяваме, а още по-малко да наричаме "мързел". Оттам могат да дойдат много болести. Аз например бях стигнала до нервни кризи от преумора и недоспиване, а всички ми викаха "какво ще ти стане, ако не се наспиш". И това е най-малкото. Жалко само, че не винаги имаме възможността да си почиваме - работа, дом, деца - и ние самите оставаме пренебрегнати.
12
1
 
24
 
! Отговори
кристално ясно преди 13 години
Тия "болести" се лекуват с високи заплати /доходи/ и приятна работа , господа учени негодници. Но вие го знаете отлично , а се мъчите да прехвърлите вината върху самите потърпевши , скривайки очевадната истина.
11
28
 
16
 
! Отговори
asere преди 13 години
Това според мен не е болест,а МЪРЗЕЛ!!
10
0
 
17
 
! Отговори
нишка преди 13 години
Кое не им е ясно на господата-това си е болестно състояние,породено от изкуственото хранене още от кърмаческа възраст,от тъпченето с лекарства при всеки удобен случай,от недобре организирания начин на живот от правителства и все в този ред Хайде вижте на колко селскостопанска и къщна работа са издържали едно време хората и на колко работа издържав в днешно време
9
0
 
33
 
! Отговори
Мъдовски преди 13 години
Въпросът наистина е много сериозен и с него шега небива! Зле разчетеното работно и "свободно" време - липсата на домашен уют (разбирайте го във всичките му аспекти вкл. и добре обзаведена с уреди кухня), лош транспорт, допотопна офис техника, злонрави шефове, завистливи колеги, опърничави съседи, нездравословна храна - рано или късно те води до колапс. За мен най-зле на здравето се отразява неразумното използване на отпуск, а 20 работни дни са недостатъчни за да отмориш както трябва.
8
10
 
15
 
! Отговори
Емо преди 13 години
Номер 6, не си прав напълно. Много хора например с чернодробни и белодробни заболявания изпитват такава хронична умора, което е нормално, но абсолютно здрави хора, които имат хронична умора.... моля ви се. В следствие на депресия и пр. Има една единствена здравна пътека за тях и това е към някоя нива с права лопата и мотика
7
7
 
15
 
! Отговори
Емо преди 13 години
Абе и аз съм доста често уморен, но ходя по 200 и повече часа на месец да работя, въпреки че съм и с хронично заболяване и мога да увисна на социалната система, която е доста добра в държавата, която съм. В огромен процент от случаите се касае за мързеливи хора без някаква цел в живота. За съжаление в много страни тези хора се третират като инвалиди и вземат даже инвалидни пенсии, което е в абсолютен разрез с моето разбиране и не съм съгласен да плащам осигурителни вноски за такива случаи!
6
0
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Не си правете шега с нещо което не разбирате и не познавате , защото никой не е застрахован от нищо.
5
41
 
18
 
! Отговори
abdul преди 13 години
Аммм да, у нашта маала го викаме мързел ! Много ора са болни от него... Страшна болест. Понякога е и заразна...
4
3
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
daite im hubava i dobre platena rabota i nikoi niama da e umoren i depresiran NESIGURNOSTTA i BEDNOSTTA praviat horata bolni!
3
0
 
57
 
! Отговори
Чисто и просто преди 13 години
не живеем щастливо - все сме в стрес, притеснени, тревожни. Батерията ни няма откъде да се зареди - това е.